Gaz rozweselający nie taki śmieszny, czyli czym jest drugi po marihuanie najczęściej stosowany środek odurzający
Podtlenek azotu ma szerokie zastosowanie w medycynie, motoryzacji, stosowany jest on nawet jako utleniacz w silnikach rakietowych.
Obecnie jednak najbardziej popularny jest on jako środek odurzający wśród młodzieży. Jak wskazują badania, jest on drugim po marihuanie najczęściej używanym środkiem odurzającym w UK wśród osób w wieku od 19 do 24 roku życia.
Oznaką tego są także leżące praktycznie wszędzie metalowe "naboje" podobne do tych używanych w syfonach w Polsce, z tą różnicą, że w "polskie" naboje wypełnione były CO2
Gaz N2O znany jest od bardzo dawna jak gaz rozweselający, w małych dawkach powoduje on uczucie lekkości, uśmierza ból, powoduje euforię. Dzięki tym właściwościom znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie, do znieczulania głównie podczas zabiegów dentystycznych, urazach, czy nawet podczas porodów. Duże stężenie tego gazu ma silne działanie nasenne.
Co jest interesującym faktem, w przeciwieństwie do większości narkotyków, jest zmniejszanie się tolerancji organizmu ludzkiego na tę samą dawkę. Po dłuższym czasie zażywania tego gazu mniejsza dawka może wywołać takie same efekty jak na początku.
I na tym kończą się "zalety" tego gazu. Gaz ten w przypadku dłuższego stosowania blokuje wchłanianie witaminy B12, co w efekcie może doprowadzić do anemii i neuropatii. Znane są przypadki wystąpienia paraliżu, uszkodzenia szpiku kostnego. Ma on także negatywny wpływ na jajniki i jądra.
Znane są przypadki zgonów z powodu niedotlenienia po przedawkowaniu tego gazu, bardzo często w połączeniu z alkoholem.
Samo odurzenie (z jednego naboju) trwa niewiele ponad 30 sekund.
W lipcu tego roku w Walii policja aresztowała trzech mężczyzn w wieku od 16 do 22 lat, w których samochodzie znaleziono 1800 "nabojów" z tym gazem.
Sprzedaż tego gazu nieletnim w UK jest nielegalna.
Podtlenek azotu poza medycyną oraz przemysłem spożywczym, gdzie używany jest do tworzenia piany oraz pakowania produktów (E942), jest też bardzo popularny w motoryzacji pod nazwą "NOS". Można go było zobaczyć w serii filmów "Szybcy i wściekli" gdzie wstrzykiwany do silnika spalinowego natychmiast podnosił jego moc. Działo się tak dzięki właściwościom utleniającym tego gazu, pozwalają one na spalanie większej ilości mieszanki. Efekt ten niestety krótkotrwały ze względu na wytrzymałość silników.
Inne zastosowanie tej właściwości podtlenku azotu to silniki rakietowe gdzie używany jest on jako utleniacz.
Akwatinta przedstawiająca imprezę z gazem rozweselającym w XIX w stworzona przez Thomasa Rowlandsona
Comments