Wielka Brytania rozpoczyna program szczepień dla osób z wyższym ryzykiem zakażenia małpią ospą
W UK odnotowano najwięcej przypadków małpiej ospy poza Afryką.
Już wkrótce w Wielkiej Brytanii mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami oraz biseksualiści będą zachęcani do przyjęcia szczepionki przeciwko ospie prawdziwej. Powodem decyzji jest argument, że są to osoby z wyższym ryzykiem zakażenia małpią ospą.
Mimo, że obecnie na rynku nie ma szczepionki bezpośrednio ukierunkowanej przeciwko małpiej ospie, istnieją jednak skuteczne preparaty nowej generacji przeciwko ospie prawdziwej o nazwie Imvanex. Decyzją Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) te preparaty mają być oferowane osobom z grupy podwyższonego ryzyka.
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) zaznacza, że szczepionki przeciwko ospie prawdziwej są skuteczne w zapobieganiu małpiej ospy. Wynika to z tego, że wirusy wywołujące te choroby są ze sobą spokrewnione. Badania wykazują, że szczepionka przeciwko ospie prawdziwej w 85 proc. chroni przed tą chorobą.
Jak dotąd w Wielkiej Brytanii zakażone małpią ospą zostały 793 osoby. Wśród chorych największą grupę stanowią mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami.
Eksperci zaznaczają jednak, że małpia ospa nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Zwracają uwagę, że do zakażenia dochodzi zwykle na skutek bliskiego kontaktu z osobą zainfekowaną. Może do tego dojść podczas kontaktu seksualnego, jak i kontaktu ze skórą osoby zakażonej, używania wspólnego ręcznika lub za pośrednictwem pościeli.
Małpia ospa zwykle objawia się gorączką, bólami głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca jednak uwagę, że rejestrowane obecnie przypadki zakażenia wyróżniają się niewielką wysypka - może być zaledwie kilka takich zmian lub tylko jedna. Poza tym wysypka w okolicach narządów płciowych na ogół nie przenosi się na inne miejsca ciała.
Comments