Prawie 200,000 zgłoszeń na ludzi łamiących kwarantannę w miesiąc, policja wystawiła około 9000 kar
Dane dotyczące zgłoszeń oraz kar opublikował National Police Chiefs’ Council (NPCC) krajowy organ koordynujący egzekwowanie prawa w Wielkiej Brytanii.
Informacje te zostały podane do publicznej wiadomości w czwartek 30 kwietnia i dotyczą okresu od 27 marca do 27 kwietnia tego roku. Wynika z nich, że przez miesiąc z powodu łamania kwarantanny policja w Anglii wystawiła dokładnie 8877 tak zwanych "fixed penalty notices" (FPN), - rodzaj mandatu. W tym samym czasie w Walii wystawiono taki mandatów 299.
Według opublikowanego raportu ponad dwukrotnie zwęszyła się liczba zachowań antyspołecznych do 215 000, w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, kiedy to liczba ta wynosiła 106,000. Uważa się, że wzrost ten ma związek z kwarantanną i dystansowaniem się społecznym.
Liczba 194,000 zgłoszeń przypadków łamania restrykcji rządowych jest wg policji relatywnie niska. Niska jest także karalność, która wynosi 0.02% całej populacji.
Zdaniem policji większych problemów można się będzie spodziewać, kiedy część, ale nie wszystkie obostrzenia zostaną zniesione i więcej ludzi wyjdzie z domów. Po długim czasie przebywania w domach oraz przy coraz lepszej pogodzie będzie dochodzić do większej ilości złamań ograniczeń, które dalej będą obowiązywać.
Przez ostatnie weekendy policja zauważyła zwiększony ruch na drogach mimo to większość ludzi stosuje się do wprowadzonej kwarantanny.
Po wprowadzeniu ograniczeń policja została upoważniona do wystawiania mandatów w wysokości £60, właśnie w przypadkach złamania zasad dystansowania się społecznego. Mandat ten opłacony do dwóch tygodni zostaje zredukowany do £30. Kwota mandatu zostaje podwojona z każdym przypadkiem złamania kwarantanny i może ona osiągnąć maksymalnie £960.
Z 43 regionalnych okręgów policyjnych w Anglii oraz Wali najwięcej mandatów, 649 zanotowała Thames Valley Police, a najmniej bo 22 policja w Warwickshire.
391 osób notorycznie nie stosowało się do kwarantanny. Z tego jedna osoba została ukarana 6 razy, trzy osoby zostały ukarane 5 razy oraz sześć osób zostało ukarane 4 razy.
49 mandatów zostało wystawione nieletnim poniżej 18 roku życia i zostały/zostaną one unieważnione, ponieważ policja nie ma uprawnień do wystawiania mandatu dzieciom.
Raport wskazuje także, że młodzi ludzie częściej łamią zasady kwarantanny, pokazuje także, że na 10 ukaranych osób 8 to mężczyźni.
2/3 osób łamiących kwarantanne to osoby od 18 do 34 roku życia. Najczęstsze przypadki łamania zasad dystansowania to przebywanie w miejscach publicznych, bez ważnego powodu, głównie w parkach w czasie ładnej pogody, nie słuchanie się zaleceń policji (opuszczenia miejsca) oraz próby tłumaczenia swojego zachowania do tego stopnia, że oficer musi wystawić mandat.
Ilość wystawianych mandatów pokrywa się oczywiście z jakością pogody oraz popularnością miejsca. Główne miejsca wypoczynkowe, parki, plaże podczas ładnej pogody obfitują w osoby, które nie powinny tam przebywać. Nie mniej jednak po pojawieniu się policji w tego typu miejscach zdecydowana większość osób dostosowuje się do zaleceń wydawanych przez oficerów.
Comments