"Projekt 12 Miast" - rozpoczął się!
,,Wracać, ale dokąd? Porozmawiajmy o konkretach’’
15-go listopada pod takim hasłem Stowarzyszenie Młodej Polonii w Wielkiej Brytanii - ,,Poland Street’’ zainaugurowało projekt ,,12 Miast’’. Spotkanie odbyło się w siedzibie Banku PKO BP w Londynie .
Pretekstem do podjęcia tematu stała się dyskusja wokół tematu reemigracji Polonii z Wielkiej Brytanii. Nie bacząc na statystyczne wyliczenia skali procesu, ani tez nie czekając na spełnienie rządowych obietnic wobec zdeklarowanych do wyjazdu organizacja ,,Poland Street’’ wzięła sobie za cel odpowiedzieć na nurtujące pytania – czy warto wracać do kraju? A jeśli warto to dokąd?
Sobotnie spotkanie było zatem wprowadzeniem do serii spotkań pomiędzy Polonią w Wielkiej Brytanii a przedstawicielami 12 największych polskich miast , której przebieg podzielony został na kolejne 12 miesięcy przyszłego roku. Stąd też skrótowa nazwa przedsięwzięcia . Zaangażowane są w nią: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Kluczowym elementem spotkania była zorganizowana konferencja prasowa, w której udział wzięli przedstawiciele mediów, zaproszone na tą okazję organizacje polonijne z Wielkiej Brytanii oraz współpracująca organizacja z Polski ,,Pokolenie 89’ ‘’.
Wśród przybyłych z Polski urzędników miejskich gościli reprezentanci : Katowic, Białegostoku, Gdańska, Poznania, Rzeszowa oraz Szczecina. Pilotażowe spotkanie posłużyło wypracowaniu kształtu oczekiwań obu stron dialogu. Zebraniu niezbędnych dla emigrantów informacji związanych z sytuacja społeczna, gospodarcza oraz polityczna danego regionu z jednej strony, a sformułowaniu postulatów skierowanych do władz w kraju.
Podczas otwartego dyskursu Polonia udowodniła, iż nie chce być postrzegana z pozycji roszczeniowej , lecz jako aktywny decydent mający realny wpływ na kształt procesów zachodzącym jego kraju. Strona zaś delegatów z Polski zapewniła iż nie pozostaje głucha na apele rodaków i dysponuje pakietem lokalnych rozwiązań , które to ułatwić mają powracającym znalezienie pracy, mieszkania, ulokowaniu kapitału czy pomocy w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Już na tym etapie pojawiły się pierwsze wskazówki odnośnie sektorów zatrudnieniowych oraz plany inwestycyjno- administracyjne atrakcyjne również dla potencjalnych emigrantów.
Jako przedstawiciele młodej Polonii mamy głęboką nadzieję, iż możliwość takiej konfrontacji to doskonała droga przystąpienia do głównej strategii projektu, który od stycznia 2009 szczegółowo zadba o każde z 12-stu miast. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie Szczecin , z przedstawicielami którego zostało już wyznaczone spotkanie na 11-go stycznia następnego roku. Będzie to możliwość spotkania się z władzami miasta, przedsiębiorcami, pracodawcami oraz wieloma innymi instytucjami i organizacjami stwarzającymi możliwość odpowiedzi na postawione w temacie pytanie.
Stowarzyszenie Poland Street chciałoby niezmiernie podziękować wszystkim, którzy sprawili, iż nasza inicjatywa nabrała powagi i stała się przyczynkiem w nawiązywaniu więzi tak w Wielkiej Brytanii jak i w naszym ojczystym kraju. Dziękujemy przede wszystkim przybyłym gościom jak i gospodarzowi naszego przedsięwzięcia Bankowi PKP BP.
Jeśli jesteś zainteresowana/-ny Projektem 12 miast, chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii, być częścią grupy koordynacyjnej, nawiązać ciekawe kontakty w Polsce a może nawet spotkać swojego przyszłego pracodawcę wyślij swoje zgłoszenie na adres:
12miast@polandstreet.org.uk lub zadzwoń na 07716013629.
Comments