Zielona rewolucja Premiera Borisa Johnsona, od 2030 w sprzedaży tylko auta elektryczne
Premier opublikował 10 punktowy plan, w którym główne elementy to wycofanie aut spalinowych, wykorzystanie czystej energii oraz ochrona natury.
We wczorajszym wystąpieniu Premier Boris Johnson ogłosił "nowy" plan zielonej rewolucji przemysłowej. Głównym celem tego planu jest osiągnięcie zerowej emisji do 2050 roku.
Mimo, iż plan został nazwany "nowym" to duża część proponowanych zmian była już ogłoszona wcześniej. Nie można jednak nie zwrócić uwagi na nową datę wprowadzenia większości proponowanych zmian, która z 2040 przeniesiona została na rok 2030.
Jeden z najbardziej medialnie podnoszonych elementów tego planu to zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2030 roku, wcześniej wprowadzenie tego zakazu było planowane na rok 2040.
Zieloną rewolucję przemysłową ma rozpędzić około 12 miliardów funtów jakie rząd brytyjski zainwestuje w zielone technologie. Pieniądze te według premiera, pobudzą sektor prywatny do zainwestowania jeszcze większych pieniędzy w nowe "zielone" technologie. Według założeń rządu skala inwestycji ma być trzy razy większa niż kwota zainwestowana przez rząd. Szacuje się też, że planowana rewolucja stworzy około 250 tysięcy nowych miejsc pracy.
Opublikowanie planu jest także elementem przygotowań UK do przyszłorocznego Szczytu Klimatycznego Narodów Zjednoczonych COP26 United Nations Climate Change Conference (COP26), którego UK będzie gospodarzem.
Cały 10 punktowy plan to:
Morskie elektrownie wiatrowe - zakłada się czterokrotne zwiększenie ilości produkowanej przez te elektrownie energii elektrycznej do 40GW do 2030 roku. Plan ten zakłada wyprodukowanie w ten sposób wystarczającej ilości energii, aby zasilić każdy dom w UK.
Wodór - Stworzenie niskoemisyjnej produkcji wodoru na poziomie 5GW oraz stworzenie do 2030 roku pierwszego miasta ogrzewanego tylko wodorem.
Energia jądrowa - Promocja energii nuklearnej jako czystego źródła energii oraz zaprojektowanie nowych małych reaktorów nuklearnych.
Transport elektryczny - przyspieszenie przejścia transportu na elektryczny oraz rozwój wymaganej do tego infrastruktury.
Transport publiczny - Zmiana transportu publicznego na elektryczny, promowanie poruszania się pieszo i na rowerze.
Jet Zero - prace nad elektrycznymi statkami i samolotami.
Domy i budynku publiczne - nacisk na optymalizację energetyczną domów i budynków publicznych. Instalacja 600 000 pomp ciepła do 2028 roku.
Sekwestracja dwutlenku węgla - opracowanie technologii wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Planowane jest wychwycenie około 10 megaton dwutlenku węgla do 2030 roku.
Ochrona przyrody - Wprowadzenie pakietów ochronnych dla przyrody oraz przywrócenie naturalnych środowisk. W ramach tego punktu planowane jest także obsadzenie 30,000 hektarów drzewami rocznie.
Innowacje i finanse - Rozwój nowych technologii potrzebnych do zrealizowania całego planu. Przemiana Londynu na Światowe centrum "zielonego" rynku finansowego.
Plan zielonej rewolucji przemysłowej mimo, iż wspierany przez opozycję spotkał się z krytyką. Opozycja zwraca uwagę, że planowane zmiany są i tak spóźnione, a z proponowanych 12 miliardów funtów "nowe" są tylko 4 miliardy.
Dodatkowo nie da się także nie zauważyć, że sam plan został ogłoszony po tym jak wyborach prezydenckich w USA wygrał Joe Biden, który mocno wspiera walkę z globalnym ociepleniem. Komentatorzy sugerują, że jest to próba ocieplenia relacji z USA i ma ona pomóc w rozmowach handlowych z tym krajem.
Komentarze