Królowa Elżbieta II nie żyje
Królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej była najdłużej rządzącą brytyjską monarchinią w historii i drugą najdłużej panującą koronowaną głową na świecie.
W czwartek 8 września tuż po godzinie 18:30 jak grom z jasnego nieba gruchnęła informacja o śmierci Jej Królewskiej Mości. W chwili odejścia Elżbieta II miała 96 lat i była brytyjską królową przez 70 lat. Jej pełny tytuł brzmiał: królowa z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej Królestw i Terytoriów, królowa, głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary.
O śmierci poinformowała brytyjska stacja BBC, która przerwała nadawanie swojego programu, a widzowie na ekranach zobaczyli czarne zdjęcie królowej i usłyszeli hymn państwowy.
Do Wielkiej Brytanii napływają kondolencje z całego świata, a tłumy Brytyjczyków gromadzą się przed Pałacem Buckingham.
Po śmierci Elżbiety II tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, 73-letni Karol, który jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. Brytyjska premier Liz Truss potwierdziła, że nowy monarcha będzie znany jako Charles III lub - w polskiej wersji - Karol III.
W wydanym przez niego oświadczeniu, możemy przeczytać" Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości, to dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny chwila największego smutku"
Procedura na wypadek śmierci królowej Elżbiety II była gotowa już od lat 60. XX wieku. Ponieważ monarchini zmarła na zamku Balmoral w Szkocji, zostanie wdrożony plan o kryptonimie "Unicorn".
Jeszcze przed śmiercią królowej ustalono, że w przypadku jej odejścia na terenie Szkocji parlament tego kraju natychmiast zawiesi działalność polityczną, aby władze mogły przygotować się do państwowego pogrzebu monarchini. Zawieszone zostanie także działanie oficjalnej, szkockiej rezydencji monarchy, pałacu Holyrood i katedry św. Idziego.
Trumna z ciałem królowej ma zostać przeniesiona z pałacu Balmoral do oddalonej o ponad 100 mil stolicy kraju, Edynburga. Monarchini początkowo spocznie w pałacu Holyrood, a następnie jej ciało zostanie uroczyście przeniesione do katedry znajdującej się na Royal Mile. Tam trumna z ciałem Elżbiety II zostanie wystawiona na widok publiczny. W tym czasie poddani będą mogli składać hołd królowej.
Ciało Elżbiety II maksymalnie po dwóch dniach zostanie przetransportowane do stacji Waverley, skąd wyruszy królewskim pociągiem Royal Train do Londynu. Tam zostanie przeniesione do pałacu Buckingham, a następnie do katedry Westminster. Królowa ma spocząć w Zamku Windsor obok swojego męża, księcia Filipa
Szczegółowy plan działania po śmierci monarchini reguluje operacja "London Bridge". Opisuje ona m.in. procedurę informowania kolejnych osób o odejściu królowej, a także 10-dniową żałobę, która poprzedzi pogrzeb głowy państwa.
Obecność na tronie Elżbiety II była ważnym elementem angielskiej kultury i tożsamości. Była prawdziwym symbolem Wielkiej Brytanii. W 2016 roku została uhonorowana tytułem najdłużej panującej głowy państwa na świecie.
Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II była również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.
Komentarze