Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek - historia Florence Nightingale - Coventry rozbłyśnie światłem dzisiaj o 20:00
Wszystko to ze względu na 200 rocznicę urodzin Lady of the Lamp, czyli Florence Nightingale.
Dzisiaj o 20:00 wieczorem wszystkie ważne budynki w Coventry zostaną rozświetlone, a mieszkańcy miasta proszeni są o dołączenie się do akcji i rozświetlenie także swoich domów.
Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, co ciekawe cały 2020 rok to także WHO's International Year of the Nurse and the Midwife, czyli Międzynarodowy Rok Pielęgniarek oraz Położnych celebrowany przez Światową Organizację Zdrowia, a to wszystko ze względu na 200 rocznicę urodzin kobiety, która uznawana jest za matkę nowoczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale.
Historia Florence Nightingale zaczyna się 12 maja 1820 roku we Florencji, przechodzi ona właśnie wtedy na świat, który po 24 latach zacznie zmieniać. Florence (ciekawe skąd takie imię) mimo, iż urodziła się we Florencji, pochodziła z bardzo bogatej rodziny angielskich arystokratów.
W wieku 24 lat Florence ogłosiła rodzinie, że pragnie zostać pielęgniarką. Decyzja ta przeraziła rodzinę, pielęgniarki w tamtych czasach rekrutowano głównie z najniższych warstw społecznych, nierzadko były to także prostytutki.
Mimo oporu rodziny Florence 1845 roku rozpoczęła odwiedzać szpitale i zbierać informacje na ich temat. W 1851 rozpoczęła naukę pielęgniarstwa w Ewangelickim Zakładzie Diakonijnym w Kaiserswerth. W 1853 przyjęła stanowisko przełożonej w Zakładzie Opieki dla Chorych Dam w Londynie, gdzie postanowiła podnieść poziom wykształcenia wszystkich pielęgniarek. Dbała ona także o wysoki poziom moralny, w celu zachęcenia zawodem pielęgniarki kobiet z wyższych sfer.
Przełomem w karierze Florence była wojna krymska, kiedy to została ona poproszona o organizację opieki pielęgniarskiej brytyjskich żołnierzy w Scutari (dzielnica w Stambule, która teraz nazywa się Üsküdar). Florence w trakcie swojej pracy w armii zdołała poprawić fatalny na tamte czasy stan brytyjskich szpitali polowych. Odkryła ona także, że żołnierze umierają nie tylko z powodu zadanych ran, ale także z powodu szoku pourazowego i poza leczeniem "fizycznym" potrzebują oni także opieki pielęgniarskiej.
Właśnie w czasie służby podczas wojny krymskiej Florence uzyskała przydomek "Lady of the Lamp". Przydomek wziął się z faktu, że często w nocy widziana była ona z małą lampą, na obchodach kiedy to zmieniła ona opatrunki żołnierzom. Pierwszy raz przydomek ten został użyty w publikacji gazety The Times
She is a "ministering angel" without any exaggeration in these hospitals, and as her slender form glides quietly along each corridor, every poor fellow's face softens with gratitude at the sight of her. When all the medical officers have retired for the night and silence and darkness have settled down upon those miles of prostrate sick, she may be observed alone, with a little lamp in her hand, making her solitary rounds.
Następnie został spopularyzowany w poemacie "Santa Filomena"
Lo! in that house of misery
A lady with a lamp I see
Pass through the glimmering gloom,
And flit from room to room.
Po wojnie, załamana niemożnością obniżenia wysokiej śmiertelności (która spowodowana była chorobami zakaźnymi) w szpitalach w brytyjskiej armii, Florence pod przybranym nazwiskiem wróciła do Anglii. W późniejszych latach jej wkład w poprawę opieki nad rannymi żołnierzami został uznany i została ona ekspertem Armii Brytyjskiej do spraw wojskowej służby pielęgniarskiej.
Po powrocie do kraju Florence założyła w 1860 w Londynie pierwszą szkołę pielęgniarstwa – The Nightingale Training School (obecnie: The Florence Nightingale School of Nursing and Midwifery). Szkoła ta została założona przy Szpitalu św. Tomasza. W szkole tej Nightingale wypracowała współczesny wizerunek pielęgniarki. Zdefiniowała ona metody i sposoby pielęgnacji chorych i poszkodowanych.
W 1907 jako pierwsza kobieta została uhonorowana Orderem Zasługi.
Florence Nightingale zmarła 13 sierpnia 1910 roku w Londynie.
W 1912 Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal Florence Nightingale - prestiżowe odznaczenie przyznawane zasłużonym pielęgniarkom z całego świata.
W 1915 roku w Londynie na placu Waterloo wzniesiony został pomnik ku czci Florence Nightingale.
Florence została ikoną kultury Wiktoriańskiej, zwłaszcza jej wizerunek jako "Lady of the Lamp".
Dzisiaj 12 maja 2020 roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin Florence. Z tego właśnie powodu, Coventry City of Culture Trust, wraz Urzędem miasta w Coventry organizują akcję rozświetlania miasta.
O 20:00 oświetlone będą między innymi teatr Belgrade Theatre, galeria the Herbert Art Gallery oraz cała Broadgate.
Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w tej akcji także mieszkańców, wystarczy zaświecić o 20:00 światło w oknie, lub na wejściu do domu.
Akcja ta ma także w obecnej "epidemiologicznej sytuacji", element podziękowań dla pielęgniarek i całej służby zdrowia.
Komentarze