Wzrost przypadków wirusowego zapalenia wątroby wśród dzieci w Wielkiej Brytanii
Wciąż nie wiadomo, co stoi za nagłym wzrostem liczby zachorowań.
W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano kolejnych siedem przypadków wirusowego zapalenia wątroby wśród dzieci. Przyczyna nie jest póki co znana.
Według BBC News od początku 2022 r. w całej Wielkiej Brytanii zarejestrowano już ponad 250 takich zachorowań. Spośród zweryfikowanych przypadków 183 dzieci mieszka w Anglii, 35 w Szkocji, 18 w Walii, a 22 w Irlandii Północnej.
Ostre zapalenie wątroby o nieznanej etiologii objawia się podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych, takich jak AST i ALT, świadczących o uszkodzeniu wątroby. Towarzyszą temu bóle w podbrzuszu, biegunki i wymioty. W większość zachorowań nie ma jednak gorączki. Są jednak dzieci wymagające leczenie szpitalnego, a nawet przeszczepu wątroby.
Według brytyjskiego organu UK Health Security Agency (UKHSA), przypadki te występują głównie u dzieci poniżej piątego roku życia.
Brytyjscy specjaliści podejrzewają, że powodem tego schorzenia może być jakiś czynnik zakaźny lub narażenie na substancję zakaźną. Urzędnicy badają obecnie związek pomiędzy wzrostem liczby przypadków zapalenia wątroby, a adenowirusami. Te ostatnie bardzo często występują wśród dzieci i mogą powodować grypopodobne objawy.
Rodzice są nakłaniani do zwracania uwagi na żółte zabarwienie białek oczu ich dzieci, co jest charakterystyczną oznaką choroby.
Inne niepokojące objawy mogą obejmować ciemny mocz, szare stolce, swędzenie skóry, bóle mięśni, gorączkę, letarg, utratę apetytu i bóle brzucha.
Podobne skoki w diagnostyce zapalenia wątroby potwierdzono na całym świecie.
Komentarze